březen–říjen: 8.00–19.00 (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00 (pokl. do 16:30)
Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.
Najdete nás zde.
Dne 21.9.1981 dorazil ze Zoo Ohrada (dnes Zoo Hluboká) pár mladých sourozenců medvědů hnědých, první odchov odchytové dvojice Gelu a Marica. I tito jejich rodiče nakonec do Plzně v roce 1998 dorazili do nové lesní hektarové expozice. Mladí medvědi, nazývaní později Pišta a Mišta, měli celkem pětkrát dvojčata. Poprvé v roce 1985, dále v období 1986 - 1988 a naposledy v roce 1990. Jedním z těchto mláďat je i samec „Dáša“, vrátivší se přes několik lokací rovněž do Plzně v roce 1998. Teoreticky ještě někteří tito medvědi stále mohu žít, jejich vazba na plzeňskou zoo je však nejspíš v jejich případném domově neznáma. Rok 1998 byl v historii…
Zástupce ploskonosých primátů Nového Světa se v plzeňské zoo pravidelně rozmnožuje. Nejprve žila jejich rodina v Tropickém pavilonu, od roku 2014 jsou ke spatření v Amazonském pavilonu. Sdílejí společnou expozici s pásovci, kuandu nebo kosmany bělovousými. Z dalších druhů jihoamerických primátů je zde nyní ke spatření chvostan bělolící, dříve i kotulové či malpy.
Od dubna 1997 chová ZOO Plzeň i zajímavé drobné jihoasijské tzv. štěkavé jelínky. Jsou oblíbení i ve Velké Británii, kde žijí v oborách a některých ZOO zcela volně. V evropských podmínkách rodí na přelomu jara a léta po čtyř- až pětiměsíční březosti. Našemu hlavnímu samečkovi původem z Liberce jsme po rok a půl trvajícím snažení dovezli nevěstu z polské Poznaně a po několika týdnech i další kamarády z Bratislavy. Každý jelínek denně spotřebuje asi 1,5 kg potravy - seno, vodu, mrkev, jablka, řepu aj. Umí si dokonce louskat vlašské ořechy, které jim padají do výběhu, zpestřují si jídelníček i žaludy, jeřabinami a rádi lížou sůl.…
Současná skupina nandu je chována od roku 1998 a poprvé byla u ní odchována 4 mláďata v roce 2001, historicky však již došlo k rozmnožení v roce 1958 v Doudlevcích v zoo IRIS. Častěji a více se v plzeňské zoo množil emu hnědý z Austrálie (naposledy v roce 2000). V roce 2007 vodil pyšný otec nandu 2 mláďata, byli to první pštrosí junioři v Plzni po 6 letech. V roce 2014 se vylíhli 3 pštrosíci. Nandu žijí společně s lamami (nyní lama vikuňa) a kapybarami ve výběhu jihoamerické pampy. Návštěvníci spatří mláďata prodírat se vysokou trávou za doprovodu obou rodičů v blízkosti pavilonu žiraf. Samice se vylíhla v Plzni…
Nesyt africký je asi 100 cm vysoký čáp, rozšířený od Senegalu do Súdánu a na jih až do Kapska. Zdržuje se u vod a na bažinatých místech, někdy však zaletuje i na mořské pobřeží. Na lov se vydává po rozednění a potom zas pozdě odpoledne. Živí se většími druhy hmyzu, měkkýši a červy, ale především rybami a obojživelníky. Občas se zmocní i drobných hlodavců nebo ptačích mláďat. Ve velké voliéře plzeňské zoo mu dělají společnost jeřábi, racci, ibisi, pelikáni a další ptáci. V ČR se před časem, po mnoha letech chovu, poprvé rozmnožili v jediný rok ve všech 4 zoo, které je chovají, včetně plzeňské zoo - v roce 2007. Chová jej přes 40 zoo v Evropě.…
Jeden z četných zástupců řádu hlodavci v plzeňské zoo. Spolu s tarbíky, krysami a myšmi obývá pavilon Tajemný svět africké noci. Noháči mají společnou expozici s kombami Garnettovými. Noháče chová ve dvou poddruzích pouze asi 8 zoo v Evropě. Žije ve vyprahlých, písčitých oblastech, v malých společenstvích o 5-10 zvířatech. Vyhrabává si hluboké nory propojené tunely, kde se ukrývá. Aktivuje v noci, výborně skáče a běhá. Živí se rostlinnou potravou (hlízy, semena) a okrajově hmyzem.
Nosál červený (Nasua nasua) Obývá v několika poddruzích prakticky celou Střední a Jižní Ameriku. Plzeňská ZOO je chovala od 60. let; ale slavila úspěchy zejména v množení druhého druhu nosála bělohubého. Ve 2. polovině 90. let byla jednou z prvních tuzemských zoo s koncepcí volného chovu nosálů na otevřeném výběhu s vzrostlými stromy. Naše současná zvířata patří k poddruhu N.n. solitaria, který žije v Paraguay a Uruguay. Z Paraguaye byli v roce 2005 dovezeni do Evropy na 2 místa, do jedné zoologické zahrady v Německu a k soukromému chovateli Martinovi Höhlemu z Německa.Z jeho chovu pocházejí i naše dospělá zvířata,…
Manjula, Beni, Baabuu, Maruška, Růženka - v Plzni žilo od roku 2010 již 5 indických nosorožců.Maruška byla první, Růženka druhá.Je to jeden z nejpozoruhodnějších odchovů v historii a nejpopulárnějších zvířat. Když se 2.2. 2014 narodila vážila 55 kg, počátkem ledna 2016 však již měla 1070 kg. Kmotrem – křtitelem se stal v roce 2014 Alice Cooper. Po několika desítkách nosorožců čtyř druhů v královédvorské zoo a třech samečcích nosorožce tuponosého v Zoo Ústí nad Labem, je Zoo Plzeň třetí zoologickou zahradou v ČR, která rozmnožila jakýkoliv druh nosorožce. V ČR se dosud narodilo 5 mláďat nosorožce indického, z nichž 4 byla odchována.…
První nyalou v Plzni byl Mex z Dráždan. Narodil se v roce 2007, přijel jako roční. Od roku 2010 nebyl sám. Nejstarší samice Ina (*1999 ve Dvoře Králové) se v roce 2011 v únoru stala matkou jeho první dcery jménem Indaba. Stádo později rozšířily i dvě samice Lara a Zoe, které se narodily v Beekse Bergen Safari parku v roce 2010 a staly se rovněž matkami. Od roku 2013 mají samostatný výběh. Stádo je již několikagenerační a utěšeně se množí. V roce 2016 jsme u nás nechali dospět samce Mariho, který byl před dvěma lety dovezen z holandského Beekse Bergen Safari Parc. Během roku se nám narodili dva samečkové a dvě samičky. Ze…
Jediný současný zástupce orlů v plzeňské zoo. Trio má samostatnou voliéru v blízkosti výběhu tygrů. V minulosti zde žil i orel stepní (1 odchov), křiklavý, královský a mořský.
Patří do třídy savci, řádu hlodavci, čeledi dikobrazovití, podčeledi osináci. Osináci mají proti dikobrazům menší a štíhlejší postavu, vetší lysé ušní boltce a delší slabý ocas zakončený štětkou bílých chlupů. Na zadních nohách mají náznak plovacích blan, dobře plavou, šplhají i skáčou. Mívá hmotnost 1,5-4 kg; délku těla do 60 cm, ocásek do 23 cm. Po 100 – 110 dnech březosti mívá 1-4 mláďata. Je rozšířený od Gambie po západní Keňu a jižní Kongo. Jde o pralesní teplomilné zvíře, které se přes den skrývá mezi kořeny stromů, ve skalních dutinách nebo pod břehy řek a potoků. Nevystupuje do nadmořské výšky nad 700m. Zdržuje se v rodinných tlupách o 6-8 jedincích…
Zejména na statku Lüftnerka chová Zoo Plzeň několik plemen ovce domácí. V roce 2020 to jsou šumavka, valaška, skudde, ovce ouesantská nebo cápová. Počet plemen se vyvíjí.
Tento severoamerický druh je v Plzni chován od roku 2016 dovozem zvířat z Arnhemu a Prahy. Jiné evropské zoo jej v současnosti nechovají. V Plzni se již rozmnožil a sousedí s dalším vzácným druhem ovce - ovcí aljašskou.
Oviječ skvrnitý je známý i pod jménem musang, či oviječ indický nebo malajský. Jde o lesní zvíře s noční aktivitou. V lidské péči se dožívá i 20 let. V Plzni je chován filipínský podddruh, jeden ze zhruba 30 popsaných u tohoto druhu.V plzeňské zoo se poprvé rozmnožili v roce 2010, od té doby opakovaně. První chovný pár přicestoval z Filipín v roce 2009. Tehdy je získala i pražská zoo. V uplynulých letech byly v Plzni dokonce 2 dospělé páry. Jeden v expozici u výběhu pandy červené, druhý v pavilonu nosorožců. Chová je dle dostupných informací pouze 7 zoo v Evropě – z toho 4 v ČR. Ovíječi skvrnití byli…
Tento krásný hlodavec žije spolu s drápkatými opicemi, kuandu a pásovci v Amazonském pavilonu. Krátce po příchodu v roce 2014 se narodilo první mládě. Před lety chovala plzeňská zoo i paku horskou. Paka nížinná váží až 12 kg. Chová ji necelá dvacítka evropských zoo.
ŽÁDNÉ PLÁNOVANÉ AKCE.
Zoologická a botanická zahrada (Zoo):
Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):
Podrobné vstupné a slevy zde.