Vzácné květy z Černé rokle

V NPP Černá rokle v katastrálním území Kosoř, patřící CHKO Český kras, rozkvetl kriticky ohrožený trličník brvitý (Gentianopsis ciliata), dříve hořeček brvitý. Pro trličník brvitý je charakteristické, že rozkvétá až na konci léta a začátkem podzimu.
Úbytek tohoto druhu je v posledních desetiletích poměrně značný, byl proto zařazen v Červeném seznamu k ohroženým druhům naší květeny (C3).
V minulosti zcela odlesněné, nyní zarůstající stráně jsou především geologicky a palentologicky mezinárodně významným územím se stratotypem hranice mezi stupni lochkov a prag. Na skalních stepích, stepních trávnících a v opuštěných lomech se vyskytuje význačná květena, bryoflóra a mykoflóra i bohatá entomofauna.

Lokalita přirozeně zarůstá sukcesí, je tedy velmi důležitá individuální péče a řízený management při odstraňování škodlivých náletů. Po dohodě s AOPK ČR revitalizaci již více než pět let svépomocí zajišťují členové SOMU (Společnost pro ochranu motýlů). Práce v těžkém terénu je namáhavá, proto jim pomáhají zaměstnanci plzeňské Zoo a BZ. Dříve bylo bezlesí udržováno pravidelnou pastvou.
Pokud se tato lokalita ponechá jen přírodě, postupně zaroste a vzácní živočichové i rostliny vázané na vápencové podloží a slunné, otevřené plochy postupně zmizí. Byla by to ale velká škoda. Kromě hořečku brvitého je v těchto dnech v Černé rokli možné spatřit i teplomilnou saranči německou (Oedipoda germanica) či dnes velmi vzácného okáče metlicového (Hipparchia semele). Oba druhy se v České republice v současnosti vyskytují jen na několika posledních lokalitách, a to v Českém středohoří a Českém krasu.

Foto: Jiřina Pešová

          

Běžím, abych nakrmil lví smečku nebo žirafě pro novou podestýlkuOd 1.2. můžeš pomoci zvířatům… číst dále
Provoz e-shopu je i v době uzavření zoo nepřerušen. Navštivte nás na eshop.zooplzen.cz.… číst dále
Zoo je uzavřena od 18.12. 2020 na základě vládního usnesení č. 1325 ze dne 14. prosince 2020… číst dále
Váš finanční dar podpoří záchranné projekty Zoo a BZ. Pomůžete nám chránit naši pestrou… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:170 Kč
děti, studenti, senioři:      120
rodiny (2+2):                      550

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:280 Kč
děti a studenti:190 Kč
rodiny (2+2):                      890 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Tripadvisor