Žabí transfer

Od roku 2017 se Zoologická a botanická zahrada společně s nadšenými dobrovolníky aktivně podílí na monitoringu žabího transferu v Plzni v katastrálním území Valcha, městského obvodu Plzeň 3 Krajský úřad Plzeňského kraje, Odbor životního prostředí v této lokalitě reagoval na podnět veřejnosti a vytýčil úsek, kde migrují obojživelníci ze zimoviště skrze velice frekventovanou silnici do níže položeného rybníku. Jedná se o kritický úsek, kde periodicky umírá stovky žab pod koly aut. Krajský úřad operativně zajistil lokalitu mobilními oplůtky a zabudovanými pastmi, kde se daří obojživelníky shromažďovat. O jejich další osud se starají někteří zaměstnanci zoo a dobrovolní nadšenci. Dvakrát denně monitorují celý úsek a přenášejí zvířata do přilehlého rybníku přes silnici. Cílem tohoto snažení je ochránit zvířata trvale. Velice reálnou možností je stavba žabího podchodu, která se již připravuje. V roce 2021 byla lokalita na Valše ponechána svému osudu. Z nějakého důvodu se zde ropuchy přestaly vyskytovat. Pomoc obojživelníkům byla tedy realizována na dalších místech Plzeňského kraje.

Chcete podpořit naši práci? Můžete poukázat libovolnou finanční částku na speciální sbírkový účet u ČSOB č. 269309764/0300; VS 200599. Děkujeme.

Žabí transfer 2021

Žabí transfer 2021

Žáby mají v naší přírodě nezastupitelné místo. Jsou velmi citlivé na jakékoliv změny ve svém životě a ihned na ně reagují. Přestože jsou to živočichové celkem dlouhověcí, jejich výskyt v přírodě je čím dál vzácnější. Reagují na silnou urbanizaci krajiny a další vlivy spojené s bezohlednou lidskou činností. V posledních letech ale také na houbové onemocnění, chytridiomykózu. Čtěte více.

Žabí transfer 2019

Žabí transfer 2019

Dne 14. března 2019 postavili zaměstnanci Krajského úřadu, odboru životního prostředí města Plzně a Zoo a BZ Plzeň zábrany pro ochranu obojživelníků. K oplůtkům zakopali do země sběrné nádoby. Jsou to jakési záchranné pasti, do kterých zvířata spadnou, aby je následně dobrovolníci z nich vyprostili a přenesli přes frekventovanou silnici do níže položené vodní nádrže.Více zdeZávěrečná zpráva 2019Transfer žab, Plzeň Valcha – jaro 2019Instalace oplůtků na lokalitě Plzeň – Valcha proběhla 14. 3. 2019 za účasti Ing. Jiřího Vlčka z Krajského úřadu Plzeňského kraje ( Odbor životního prostředí) a jeho kolegů a dále byli přítomní zaměstnanci Zoo Plzeň ( Jiřina Pešová,…

Žabí transfer 2017 - 2018

Žabí transfer 2017 - 2018

Někteří zaměstnanci Zoologické a botanické zahrady se podíleli na záchraně obojživelníků v lokalitě Plzeň – Valcha. Velice frekventovaná silnic e protíná migrační trasu obojživelníků z níže položeného rybníka do vlhkého háje nad silnicí. V loňském roce zde pod koly aut zahynuly stovky žab. Rok 2017 byl zřejmě jedním z těch početně slabších, přesto se díky pravidelné kontrole nadšenců podařilo zachránit 81 jedinců, především ropuchy obecné (Bufo bufo). Čtěte více: 2017, 2018. 

Podívejte se na reportáž z oslavy výročí zoo a Setkání kmotrů 2021 ze dne 11.9.Výstava… číst dále
Připravujeme pro Vás novou sekci webu, kde se budou objevovat botanické aktuality a zajímavosti.… číst dále
Zoo a BZ a Dinopark fungují v letním sezónním režimu (od 8 hod.) - podmínky postupně… číst dále
Děkujeme Vám! Přestože celý svět v roce 2020 zasáhla pandemie COVID-19, vy jste neváhali… číst dále
ObčerstveníObčerstvení GiftshopGiftshop WebkameryWebkamery PřírůstkyPřírůstky Veřejná krmeníVeřejná krmení Sponzoring a adopceSponzoring a adopce
Otevírací doba

březen–říjen: 8.00–19.00  (pokladna do 18:00)
listopad–únor: 9.00–17.00  (pokl. do 16:30)

Otevřeno 365 dní v roce včetně svátků, Vánoc a Nového roku! (DinoPark otevřen pouze od dubna do října). Více zde.

Najdete nás zde.

Vstupné

Zoologická a botanická zahrada (Zoo):

dospělí:180 Kč
děti, studenti, senioři:      130
rodiny (2+2):                      580

Zoo + DinoPark (pouze duben–říjen):

dospělí:310 Kč
děti a studenti:220 Kč
rodiny (2+2):                      990 

Podrobné vstupné a slevy zde.

Počasí v Plzni
Lemur
Facebook ZOOZoo
Facebook Akva-TeraAkva-Tera
Youtube
Tripadvisor